PRP (Trombocitais praturtinta plazma) plaukų slinkimo gydymui

Plaukai ima slinkti dėl įvairių priežasčių, kurios vyrams ir moterims dažniausiai yra skirtingos. Jei per dieną netenkame apie  100-150 plaukų – tai yra normalu, jei daugiau tai jau plaukų slinkimas – reali problema, apie 70% išsivysčiusių šalių vyrų kenčia nuo plaukų  slinkimo - 40% iš jų palaipsniui plinka. Apie 40% moterų skundžiasi difuziniu plaukų slinkimu. Paprastai plaukai slenka ne dėl lėtinių ligų ar dėl dietos. Dažniausia tai paveldėjimas ir bendriniai senėjimo procesai. Plaukai ima silpnėti sulaukus 30-ties ar 40-ties. Streso, mitybos sutrikimų, brendimo nėštumo ar menopauzės sukelti pokyčiai gali būti grįžtami.

Dažniausios plaukų slinkimo ir nuplikimo priežastys: 

  • androgeninis nuplikimas (vystosi dėl genetinių bei hormoninių faktorių ir yra dažniausia nuplikimo priežastis);
  • difuzinis plaukų slinkimas ar nuplikimas (gali išsivystyti dėl hormonų disbalanso, streso,  po gimdymo, sergant įvairiomis lėtinėmis ligomis);
  • židininis nuplikimas; 
  • nuplikimas dėl uždegiminių galvos odos ligų (įvairios odos ligos,  pasireiškiančios galvos plaukuotoje dalyje, gali sukelti difuzinį ar židininį  nuplikimą, todėl labai svarbu nustatyti bei gydyti esamą odos ligą);
  • nuplikimas dėl chemoterapijos ar medikamentų.

PRP – Trombocitais praturtinta plazma

Trombocitais praturtinta plazma (angl. Platelet Rich Plasma - PRP), tai plazma, kurioje trombocitų koncentracija daug didesnė nei normaliai kraujyje. 

  • Trombocitų skaičiaus vidurkis kraujyje = 200,000/µl (norma: 150,000 – 350,000/µl)
  • Terapinio efekto pasiekimui PRP skaičius turi būti bent jau 1,000,000/µl (5x didesnis). 

Ar PRP saugi gydant plaukų slinkimą?

PRP yra autologinė – t.y. gaunama tik iš to paties individo, kuriam ir yra panaudojama, kraujo ir todėl yra visiškai saugi. Be abejonės kiekviena intervencija susijusi su tam tikra rizika pvz. kraujosruvos ar mėlynės, bet taip nutinka labai retai. PRP jau daugelį metų sėkmingai naudojama ne tik estetinėje dermatologijoje, bet ir ortopedijoje (randų nudegimų, sąnarių skausmo gydymui), odontologijoje.


Augimo faktorių vaidmuo plaukų slinkimo gydyme

Augimo faktoriai, kurie atsipalaiduoja išvirškus į plaukuotą galvos odą PRP,  parodė tiesioginį teigiamą poveikį plaukų folikulams. Tai signalinės molekulės, kurios aktyvuoja plauko folikulų ląstelių dalijimąsi. Augimo faktorių kaip ir kamieninių ląstelių sąveika svarbi normaliam plaukų augimui.

Plaukų slinkimą slopina augimo faktoriai, kurie skatina folikulų augimą ir prailgina anageno fazę:

  •  IGF-1 : Stiprina plaukų folikulus ir sveikų plaukų augimą.
  •  bFGF : Pagerina kraujotaką ir folikulų revitalizaciją. 
  •  VEGF : Skatina naujų kraujagyslių formavimąsi ir taip pagerina medžiagų tiekimą į folikulus.

Labai svarbu yra suprasti, kad ne visi PRP yra vienodi, yra daug būdų PRP paruošti, todėl ir naudojant skirtingus PRP rezultatai bus skirtingi. Norint tikėtis klinikinio veiksmingumo trombocitų koncentracija turi viršyti 1,000,000/µL.

Kam PRP procedūra labiausiai rekomenduojama?

PRP procedūra tinkama vyrams ir moterims, kurie kenčia nuo plaukų slinkimo, tiek ankstyvoje, tiek pažengusioje stadijoje:

  • Androgeninės alopecijos gydymui.
  • Kaip papildoma terapija po plaukų persodinimo. 
  • Židininės alopecijos gydymui. 
  • Plaukų slinkimo prevencijai.

Ar visiems tinka PRP?

Ne kiekvienam ši procedūra tinka. Ji netinka asmenims, kuriems yra aktyvi infekcija, diabetas, kraujo krešėjimo sutrikimai arba asmenims, kurie vartoja kraują skystinančius ar imunitetą slopinančius vaistus. Taip pat PRP procedūros sėkmė minimali, jei plaukų folikulų visiškai nėra likę.

Dažniausiai geriausiems rezultatams pasiekti gali prireikti keleto procedūrų. Kai kuriems pacientams pakanka kartoti procedūrą kasmet.

PRP rezultatai

Plaukų slinkimo gydymui naudojant PRP pavyko pasiekti ženklių rezultatų, tai yra įmanoma dėl to kad plaukų slinkimas dažniausiai yra grįžtamas reiškinys, o rezultatai išlieka ilgam.

Kiek laiko trunka procedūra?

Nuo kraujo paėmimo iki paskutinės injekcijos praeina maždaug 60-90 minučių.

Kaip jausiuosi po procedūros?

Po procedūros, oda gali tapti šiek tiek skausminga ir jautri, todėl skausmui malšinti, paraudimui ar patinimui mažinti rekomenduojama naudoti šaldančius ledo kompresus. Pacientams taip pat gali pasireikšti nežymios mėlynės, kraujosrūvos.

Kaip dažnai rekomenduojama ši procedūra?

Kiekvienu atveju PRP procedūra ir jos dažnis parenkami individualiai, bet dažniausiai ją rekomenduojama atlikti 3 kartus kas 3 mėnesius. 

Ar rezultatus pamatysiu iš karto?

Rezultatai pasireiškia ne iš karto. Plaukai pradės augti ir tapti matomais po 3-4 mėnesių po pirmos PRP procedūros.